Oktatási körkép az online-ról

November 9-től az Oktatási Minisztérium törvényrendelete alapján 30 napra az összes tanügyi intézmény áttért az online oktatásra, majd a szaktárca meghosszabbította a rendeletet.
Máramaros megyében sem történt zökkenőmentesen az átállás, ahogy sehol az országban. Azokban az oktatási intézményekben, amelyek már szeptemberben vegyes forgatókönyv szerint működtek, könnyebben történt az átállás, viszont azokban az iskolákban, ahol szeptemberben rendesen visszatértek a diákok az iskolapadokba, volt egy kis fejtörés, hogyan lehet ezt megvalósítani. Szeptember elején, az Oktatási Minisztérium, az Egészségügyi Minisztériummal karöltve, kidolgozott egy közös törvényt (5487/1494/2020), amely megszabja, milyen forgatókönyv szerint történhet az oktatás az iskolákban. Zöld, sárga, piros forgatókönyv szerint történhetett, a megbetegedések arányát figyelembe véve az adott településen. Az online oktatásra is vannak szabályok, egy online-óra időtartama változik, annak függvényében, hogy óvodás, kisiskolás, gimnáziumba járó vagy középiskolás a diák. Az online oktatás nem csak személyes találkozást jelent virtuális térben, hanem feladatlapok megoldását, önálló munkát is adott esetben.
Másik sokat vitatott téma, a kamera és a mikrofonok bekapcsolása. Erre vonatkozóan is van törvényes keret, amely határozottan kéri, hogy a diák kapcsolja be a kamerát órák alatt, előfordulnak technikai gondok és nem sikerül bekapcsolni azt. Emiatt nem lehet kötelezni a diákot a kamera és a mikrofon bekapcsolására. Ha mégis, sok-sok zavaró mellékkörülmény is befolyásolja az óra menetét. Például a háziállatok jelenléte hangosan, vagy a nagyszülők, szülők kommentjei az óra menetében stb.
Az online oktatásban nagyon fontos szerep hárul a szülőkre, most még szorosabban partnerek kell legyenek a tanárral, még jobban együtt kell működjenek az osztályfőnökkel. Csak így, együtt sikerülhet az online iskola!
A pedagógusok helyzete sem könnyű. Tanítani kell a megváltozott körülmények között, figyelni kell a diákra (ezért jó, ha a kamera be van kapcsolva), tananyagot átadni, lekötni állandóan a diák figyelmét, és még a technikára is figyelni kell, (mikrofon, kamera be legyen kapcsolva), jól működik-e, képernyő legyen megosztva, látja-e a diák stb. Ha tavasszal a cél a kapcsolattartás volt, most az oktatás, tanítás a cél. Tananyagot leadni, diákokat értékelni, jegyeket adni, jelenlétet figyelni, mind-mind része az oktatásnak. A megváltozott körülmények nagy kihívást jelentenek mindenkinek.
A számítógépről, vagy táblagépről se feledkezzünk meg! Mi a megoldás, ha nincs? A tanárok eldönhetik, hogy otthonról vagy az iskolából tartják az órákat, annak függvényében, hogy van-e internet-csatlakozásuk, vagy van-e eszközük. A diákoknak saját eszközeiket kell használniuk, vagy kölcsön kérhetnek az iskolától, (ha van honnan adjon), vagy más megoldást kell találniuk. Még augusztus 25-én megjelent a 144/ 2020-es Sürgősségi Rendelet, amely pályázat formájában megengedi az iskoláknak, hogy pályázatot nyújtsanak be okos eszközök beszerzésére. A rendelet értelmében, iskolák vagy önkormányzatok pályázhatnak. Ennek a pályázatnak a futamideje a 2021-es év. Van még egy törvény erejű rendelet, a 756/szeptember 10-én kiadott rendelet, ez azokra az iskolákra vonatkozik, amelyeknek nincs a saját költségvetésükben pénz, vagy az önkormányzat nem biztosít számukra pénzkeretet a fertőtlenítőszerek, maszkok, táblagépek beszerzésére. A tanfelügyelőség csak ezen rendelet alapján szerezhetett be táblagépeket, néhány iskolában, ahol biztos, hogy az önkormányzat nem tudott biztosítani pénzforrásokat a készülékek beszerzésére. Az iskolák nyilatkozatai alapján, elkészült egy lista, melyen szerepel minden gyerek, aki tabletet igényelt. A városi iskolák jobb helyzetben vannak, hátrányosabb a helyzet a kisebb iskolákban. Még egyszer hangsúlyozom, most csak azok kapnak táblagépet, akik az önkormányzatoktól nem kapnak.
Összegzésképpen: az online iskola igénybe veszi mind a pedagógust, mind a szülőt, de közösen, közös erőfeszítéssel jó eredményeket érhetünk el. A jelenlegi járványügyi helyzetben ez látszik a legjobb megoldásnak!
Jó egészséget, jó munkát, türelmet és kitartást kívánok mindenkinek!
Tisztelettel,
Lapsánszki Edith,
kisebbségi tanfelügyelő