Műanyagmentes július, avagy kapcsolatunk a műanyaggal

A klímaváltozás sajnos már nem csak egy divatos szó, és a környezettudatosság fontossága immár nem megkérdőjelezhető, hiszen az éghajlati módosulások hatását mi magunk is észleljük itt, Nagybányán.
A tévhittel ellentétben, minden lépés számít, főleg, ha belegondolunk, hogy évente világszinten mintegy 300 millió tonna műanyagot termelünk. Ráadásul az évente keletkezett mennyiség fele egyszerhasználatos műanyag, amelyet bár csak napokig, órákig vagy percekig használunk, mégis több száz évig a Földet szennyezi.
A Plastic Free July, azaz a Műanyagmentes július, kampány résztvevői egy teljes hónapon át nemet mondanak az egyszerhasználatos műanyagokra. Tavaly több mint 120 millió ember vett benne részt, megközelítőleg 170 országból. Idén a párom és én úgy döntöttünk, hogy mi is csatlakozunk a mozgalomhoz, és odafigyelünk, tanulunk, legfőbbképp pedig új szokásokat alakítunk ki.
Elkezdeni egyszerű, hiszen a leggyakrabban használt egyszerhasználatos műanyagok kiküszöbölése meglehetősen egyszerű. Ezek lennének a műanyag zacskók, a vizes palackok, az elvihető kávéscsészék és a műanyag szívószálak. Nehézség nélkül egy vászon szatyrot hordasz magaddal, megelégszel a csapi vízzel, vagy pedig szűröd otthoni rendszerekkel, útnak pedig egy újratölthető üveggel indulsz, a kávédat a kedvenc bögrédből fogyasztod, és a szívószálnak egyszerűen nemet mondasz.
Ezek után felmerült bennünk a kérdés, hogy mit tehetünk még. Azt gondoltuk, hogy a konyha és bevásárlás terén tudunk igazán változtatni, de nagyot tévedtünk. Az élelmiszervásárlásnál rengeteg kudarc ért, mivel a hagyományos boltokban nagyjából minden be van csomagolva, még a piacon is műanyag zacskókat használnak. Felénk pedig sajnos még nincsenek csomagolásmentes boltok, viszont változtatni tudunk más területeken is, mint például a takarítás, a tisztálkodás és az utazás.
Az elmúlt hónapban az alábbiak fontosságát tanultuk meg:
* Ha műanyag kerül az otthonunkba, akkor próbáljuk azt többször felhasználni mielőtt kidobnánk!
* Legyen a munkahelyünkön saját bögrénk és evőeszközünk!
* Főzzünk, szánjunk időt saját ételünk elkészítésére, mivel az elvihető ételek nagy része műanyagba van csomagolva!
* A boltokban vásárolt zöldségeket és gyümölcsöket ne tegyük műanyag zacskóba, le lehet ezeket mérni magukban is.
* Kerüljük a frissen tartó fólia és alufólia használatát, válasszuk inkább a zárható dobozokat, üvegeket!
Bár a Műanyagmentes július az egyszerhasználatos műanyagok használatára hívta fel a figyelmet, több olyan káros anyag van, amelynek kiküszöbölésével megannyi jót tehetünk környezetünkért. A legfontosabb az, hogy ne adjuk fel, legyünk kíváncsiak, kreatívak, gondoljunk az egészségünkre és a gyönyörű Földünk jövőjére.