Megkezdődött a regisztráció a védőoltásra, az igényfelmérés a cél

Elindult a regisztráció a koronavírus elleni védőoltásra a vakcinainfo.gov.hu oldalon – közölte Müller Cecília országos tiszti főorvos a járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs keddi online sajtótájékoztatóján.
Müller Cecília azt mondta, a regisztráció során a nevet, lakcímet, életkort, taj-számot és a kapcsolattartáshoz szükséges telefonszámot, e-mail-címet kell megadni. Mint mondta, a kapcsolattartási adatok révén tudják majd tájékoztatni az érdeklődőket, mikor és hol tudnak élni az oltás lehetőségével.
A regisztráció célja az igényfelmérés, annak érdekében, hogy meg tudják becsülni, hányan szeretnének élni a védőoltással – emelte ki.
Az oltás akkor indulhat, amikor rendelkezésre áll a magyar hatóságok által engedélyezett biztonságos és hatékony vakcina. A kormányzat minden lehetőséget megragad az ígéretes külföldi vakcinák beszerzése érdekében – hangsúlyozta a tiszti főorvos.
Müller Cecília hozzátette: Magyarország eddig 17,5 millió adag vakcinát kötött le különböző gyártóknál.
Elmondta: jelenleg még nincs a magyar hatóságok által engedélyezett vakcina, vizsgálják az orosz oltóanyagot és annak dokumentációját, és hamarosan a kínai vakcina dokumentációja is megérkezik Magyarországra.
„Jelenleg pontosan nem lehet megmondani, melyik külföldi vakcinával fogjuk megkezdeni a védőoltások beadását” – jelentette ki, hangsúlyozva, hogy csak a magyar gyógyszerhatóság által engedélyezett vakcinával fognak oltani.
Jelezte, hogy a tömeges oltás várhatóan a következő év első negyedévében kezdődhet meg Magyarországon.
Müller Cecília elmondta azt is, hogy az oltás nem a regisztráció sorrendjében fog történni, hanem az oltási terv szerint, elsőbbséget fognak élvezni az egészségügyi dolgozók, a védekezésben résztvevők és a krónikus betegek. Önmagában a regisztráció nem jár kötelezettséggel, ha valaki meggondolja magát, tiszteletben tartják a döntését. Kérdésre válaszolva hangsúlyozta: a vakcinák közül nem lehet választani.
A hétfői nap járványügyi adatairól szólva elmondta: 2219-cel nőtt az azonosított fertőzöttek száma, 136 beteg elhunyt, ők jellemzően többfajta betegségben szenvedtek. A kórházban kezeltek száma még mindig tartósan magas, 8045 embert ápolnak kórházban, 656-an vannak lélegeztetőgépen.
Az adatok alapján úgy tűnik, „elértük, vagy a közeljövőben elérjük a platót a járványban. Ezt azonban csak úgy érhettük el és tarthatjuk meg, ha továbbra is betartjuk” a bevezetett szabályokat – tette hozzá Müller Cecília.
A 49. hétről szólva elmondta: 37 031-gyel nőtt az igazolt koronavírus-fertőzöttek száma, ennek 55 százaléka volt nő, 45 százaléka férfi. A fertőzöttek életkor szerinti megoszlása sem változott az előző héthez képest, kiemelkedő, 16,7 százalék volt a 65 éves vagy annál idősebbek aránya, és továbbra is 23 százalékkal „vezet” a 40-49 évesek korcsoportja.
A múlt héten a főváros területén azonosították az új fertőzöttek 15 százalékát, Pest megyében 13 százalékát, Hajdú-Bihar megyében 6,7 százalékát, Nógrád megyében pedig a legkevesebbet, 2,5 százalékát.
Annak ellenére, hogy korábban kevés esetszámot regisztráltak, most Somogy és Tolna megyében 10-10 százalékkal több fertőzöttet regisztráltak a megelőző héthez képest. Zala megyében 9, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Nógrád megyében 8 százalékkal nőtt a fertőzöttek száma – mondta.
Budapesten, Jász-Nagykun-Szolnok és Komárom-Esztergom megyében nem változott a fertőzöttségi szám. Borsod-Abaúj-Zemplén, Bács-Kiskun és Békés megyében közel 30 százalékkal kevesebb Covid-pozitív esetet regisztráltak a múlt héten.
Újságírói kérdésre, hogy mit tegyen az, aki az intézményi tesztelésen negatív lett, mégis tüneteket észlel magán, Müller Cecília kifejtette: a PCR-teszt és az antigénalapú gyorsteszt pillanatnyi állapotot tükröz, lehetséges, hogy épp lappangási fázisban volt a betegség, vagy nem volt megfelelő a mintavétel. Ezért aki tüneteket tapasztal magán, keresse meg telefonon a háziorvosát.