A polgármester tervei Nagybánya jövőjéről

Amint arról múlt heti lapszámunkban hírt adtunk, július 8-án a Boldog Scheffler János Közösségi Házban került sor arra a közvetlen hangulatú megbeszélésre, amelyen Cătălin Cherecheş, Nagybánya polgármestere a helyi magyar közösség képviselőivel találkozott. A találkozón részt vett Apjok Norbert, az RMDSZ Máramaros megyei parlamenti képviselője és házigazdaként Ft. Szmutku Róbert római katolikus esperes.
A találkozó elején Vida Noémi alpolgármester, az RMDSZ Nagybánya Központú Területi Szervezetének elnöke köszöntötte a jelenlevőket és a város polgármesterét.
Rámutatott arra, hogy a város általános problémái a magyar közösség gondjai is, amelynek ezek mellett sajátos problémái és törekvései is vannak.
A megbeszélésen elsősorban arról kell eszmét cserélnünk, hogy mit teszünk a jövőben a városért.
Cătălin Cherecheş polgármester kifejezte örömét, hogy együtt lehet Nagybánya magyarságának képviselőivel, és köszönetet mondott a meghívásért.
Kiemelte a magyar közösség hozzájárulását a város fejlődéséhez, kifejezte tiszteletét azok iránt, akik Nagybányát felépítették.
Milyen teendőink vannak általában a városért? - vetette fel a kérdést az elöljáró.
Bizonyos dolgokat helyre kell tenni, újra kell indítani. Újra kell építeni Nagybányát a közlekedési infrastruktúra szempontjából, és hangsúlyt kell fektetni a gazdasági fejlődésre, hogy azok a gyerekek, akik itt végzik tanulmányaikat, itt dolgozzanak a jövőben, ugyanis a városban működő nagy cégek munkaerőhiánnyal küszködnek.
Éppen ezért célul kell kitűzni, hogy újragondoljuk, és újraépítsük a város egyetemét.
A város művelődési életének fontos része a képzőművészet, s ebben a magyar közösség képviselőinek kiemelkedő szerepe volt a nagybányai festőiskola művészei és alkotásai által.
Nagybánya régi főterének megújítására létezik egy részletes projekt. Már jövőre sor kerül az elektromos hálózat cseréjére és a parkolók rendezésére.
Befejezéséhez közeledik a Minerul épület (a magyarság számára István Király Szálló) átvétele, hogy az épület a város tulajdonába kerüljön. Művelődési Központként is működhet majd sokszínű kulturális kínálattal.
Fontos a város környéki erdők védelme, az ökoturizmus fejlesztése.
A polgármester szerint a legnagyobb probléma az állampolgári nevelés a város tisztasága és a közrend megóvása érdekében. Ezek prioritások a közigazgatás számára.
A közeljövőben sor kerül a videó megfigyelő rendszer kiépítésére is.
Szükségesnek mutatkozik a város saját folyóiratának létrehozása is, s ezzel a megbeszélés résztvevői egyértettek.
Fontos továbbá a polgárok és az önkormányzat bevonása és közreműködése a döntések meghozatalába, az állandó nyilvános vita, a párbeszéd, a kommunikáció.
Mindez azért, hogy meghozzuk a döntéseket, és megvalósítsuk őket a város és a közösség érdekében, vonta le a következtetést a polgármester.
A hozzászólások során szóba került a város egyetemének ügye, a Nagypiac helyzetének rendezése, az Otilia Cazimir Óvoda helyzete.
Kérdésre válaszolva, Cătălin Cherecheş polgármester elmondta, hogy a Helyi Tanács jóváhagyásának megfelelően sor kerül a Németh László Elméleti Líceum átköltözésére a Petre Dulfu Általános Iskola épületébe.
Az iskola fel lesz készítve az oktatásra, azonban az épület a jövőben felújításra szorul.
Vida Noémi alpolgármester hozzászólására reagálva, a polgármester kiemelte azt, hogy mivel jövőre ünnepli a város A nagybányai festőiskola létrejöttének 125. évfordulóját, ebből az alkalomból nagyszabású rendezvényt kell létrehozni, s ezt az eseményt népszerűsíteni szükséges.
Összességében hasznos eszmecsere zajlott le július 8-án a Boldog Scheffler János Közösségi Házban.