,,A múltat lezárjuk – beszélgessünk, vitatkozzunk inkább a jövőről...” – Választások utáni RMDSZ-krónika

Rövid időn belül terjedt el a hír a magyar és román sajtóban egyaránt, miszerint az RMDSZ felsőbb szintjén, a Szövetségi Állandó Tanácsban meghozott döntés szerint, négy területi szervezetben rendeltek el tisztújítást. A négy területi elnök közül az egyik a Nagybánya területi szervezet, a másik pedig a Történelmi Máramaros területi szervezet elnöke, Vida Noémi, valamint Béres István.
Kissé nehéz szívvel vettem tudomásul az RMDSZ Állandó Tanácsának döntését, miszerint a rossz önkormányzati választási eredményekre hivatkozva felfüggesztettek a Nagybányai Területi RMDSZ szervezet éléről és ideiglenes elnököt bíztak meg a tisztújítás kiírására - nyilatkozta Facebook-oldalán az RMDSZ Nagybánya Területi Szervezetének eddigi elnöke, Vida Noémi.
,,A választások – mind a helyhatósági, mind a parlamenti – eredményei valóban nem jók, ha a szavazatok számát tekintjük, sem a megyében, sem országos szinten. A Megyei Tanácsba, mint ismeretes, nem jutottunk be, nem értük el a bejutási küszöböt. Ennek ellenére, Nagybánya területen mindenhol megtartottuk az önkormányzati mandátumok számát, sőt két településen (Felsőbánya, Koltó) megnöveltük ezeket. Az eddigi egyeztetések eredményeképpen két olyan településen (Erzsébetbánya, Égerhát) sikerült alpolgármestert állítani, ahol soha, vagy nagyon rég nem volt alpolgármesterünk” – írja továbbá Vida Noémi.
,,A hosszú és áldozatos munkát szeretném megköszönni mindenkinek, aki az elmúlt években támogatta a szervezetet és engem, a feladataink elvégzésében. Köszönöm a területen működő szervezetek együttműködését, a kollégák munkáját. Éreztem és élveztem a kollégák kellő támogatását, maradok a közelben, továbbra is segítem a szervezet munkáját” – zárta sorait Vida Noémi.
Az elemzések, kiértékelések, megbeszélések a TÁT-tal jelenleg is zajlanak, az eredmények kapcsán le kell vonni a tanulságokat és maximálisan azon kell dolgozni, hogy hasonló kudarc, mint a megyei tanácsból való kiesés, többé ne fordulhasson elő – nyilatkozta lapunknak Vida Noémi.
Székely István, az RMDSZ társadalomszervezésért felelős ügyvezető alelnöke, akit a Nagybánya Központú Területi RMDSZ ideiglenes vezetésével bíztak meg, Facebook-oldalán a következőket írta:
,,A területi szervezetben több olyan vita is van, amely megosztja a közösséget. Ezek közül azokat, amelyek jogi természetű megoldást igényelnek, mielőbb rendezni fogjuk, de ehhez időt kérünk önöktől, és bizalmat. Jogszerűen fogunk eljárni, ugyanakkor az egymás iránti szolidaritást is fontos szempontnak tartjuk. Célunk a törvényesség és a bizalom helyreállítása – nem kívánunk senkit ellehetetleníteni, hiszen tudjuk, hogy önök a jövőben is egy közösséget fognak alkotni.”
Mellbevágóan hatott a Történelmi Máramaros Területi Szervezet ex elnökére, Béres Istvánra a hír, miszerint helyébe az RMDSZ felsőbb szintjén ideiglenes ügyvivőt neveztek ki Horváth Anna, volt kolozsvári alpolgármester személyében. Béres István az eset kapcsán nyilatkozatot bocsátott ki, amit a napokban a Máramarosi Hírmondó (mmhm.ro) oldalán is teljes terjedelmében nyilvánosságra hozott.
A döntés jogosságát ugyan nem vonja kétségbe, az eljárást valamint a döntés meghozatalának és közlésének időpontját azonban kifogásolja.
Nyilatkozatában arról is árulkodik a politikus, hogy az RMDSZ máramarosszigeti elnökségéről való lemondást is fontolóra vette már, de a helyére kinevezett Horváth Annára való tekintettel, akinek segítségére szeretne lenni, még gondolkodni fog a lépés megtételén.
A SZÁT döntésének értelmében az ideiglenesen kinevezett Horváth Anna, hat hónapig tartó elnöksége alatt, a szervezeten belül meg kell szervezze a tisztújítást. A folyamat első lépéseként már december 15-én, a Területi Választmány tagjaival találkozott Máramarosszigeten.
Horváth Anna megbizatásával kapcsolatosan a következőket nyilatkozta: „Az én megbizott elnöki minőségem és feladatom kizárólag a Történelmi Máramaros területi szervezet tisztújításának a megszervezésére vonatkozik. Az elkövetkező hat hónapban szándékom sort keríteni erre és legjobb tudásom szerint segíteni azokat a Történelmi Máramarosban élő embereket, akik a következő időszakban szeretnének az RMDSZ, mint érdekvédelmi szervezet eszközével élni, a különböző területű és építő közösségi célok megvalósítására. Meggyőződésem, hogy ez közösen, minél tágabb csoportban sikerülni fog.”
Ugyanakkor Székely István így zárja Facebook-bejegyzését:
„Meggyőződésem, hogy a teljes körű tisztújítás csak abban az esetben lehet sikeres, ha tágra nyitjuk az RMDSZ kapuit. A jogszabályi feltételeken túl nem lehet szempont, kinek milyen a politikai meggyőződése, mely magyar, vagy akár román pártot támogatott a közelmúltban – a «belépő» a közösség érdekében való tenni akarás, a többi csak szervezeti kérdés.
A múltat lezárjuk – beszélgessünk, vitatkozzunk inkább a jövőről: mely értékekre alapozva látjuk biztosítva a közösség jövőjét, melyek a megoldandó gondok, hogyan tudunk összefogni ezek megoldása érdekében. Az elmúlt időszakban energiánk legnagyobb hányadát az egymást követő választások kötötték le, a közvetkező négy évben a nyugodt építkezés feltételei adottak, tőlünk függ, tudunk-e élni a lehetőséggel.”